Bozcaada plajlarıyla da ünlü bir tatil yöresidir. Her koyun kendine has güzelliği ve özelliği vardır. Yaz aylarında bu kumsallar dolup taşar. Adaya ilk defa gelenler turkuaz renkli Ayazma Plajı’na hayran kalırlar. Konaklamalı Bozcaada turları ile yola koyulduysanız tertemiz suların ve güneşin tadını doyasıya çıkarırsınız.

Bozcaada plajları en güzel dönemlerini Mayıs ayının son haftalarından Ekim ayı ortasına kadar yaşıyor. Temmuz ve Ağustos tatilciler için en ideal zamanlar olabilir. Ayrıca kuzeyden esen rüzgar sayesinde bunaltıcı olmayan bir hava karşılıyor sizleri. Eylül-Ekim aylarında su sıcaklığı yüksek olsa da kumsallar tenhalaşıyor.

Birçoğunda farklı bir eğlence ve aktivite bulacağınız, bazılarında ise bakir ve keşfedilmemiş huzuru ve dinginliği hissedeceğiniz Bozcaada plajları, butik tatili sevenler için bulunmaz bir fırsat niteliğinde. Çok kalabalık olmayan ama temiz ve berrak bir deniz istiyorsanız, bu adaya geleceksiniz.

Denize Girilecek En Güzel Yerler:

Ayazma Plajı: Bozcaada’nın en güzel ve en popüler kumsalı buradadır. En kalabalık ve en nitelikli tesisler buradadır. Eğlenceli su sporlarının hepsini burada yapabilirsiniz. Yaz döneminde buraya düzenli olarak minibüs seferleri düzenleniyor. Şezlong ve şemsiye kiralamak da mümkün.

Yat Limanı: Ülkemizin en temiz iskelelerinden olan burada, gemilerin manevralarına dikkat ederek yüzebilirsiniz. Kale önündeki çay bahçelerinin hemen yanında bulunan deniz kestanelerine dikkat ederek girmeniz gerekir.

Tekirbahçe Koyu: Merkezden uzaktır. Uzun bir kumsalı vardır. Şezlong ve şemsiye sıkıntısı yoktur. Tekirbahçe’de 5-6 otel ve ufak bir tatil köyü bulunur. Anayoldan yürüyerek de ulaşılabilir.

Poyraz Limanı: Çanak şeklindeki yapısıyla poyrazın sert estiği zamanlarda bile çok rüzgar almayan yapısı vardır. Merkeze yakındır. Suyu sıcak ve sığdır.

Tuzburnu: Adanın en sol ucundaki koydur. İskeleye 1 saatlik yürüme mesafesindedir. Tepedeki fenerin hemen altındadır.

Çayır Koyu: Oldukça sakin ve bakir koydur. Merkeze 45 dakikalık yürüyüş mesafesindedir. Bozcaadalılar burayı sık tercih eder. Rüzgar güneyden eser.
Akvaryum Koyu: Yürüyerek gidilmesi uzak olan, taşıtla gelinen, kalabalık olan, ayrıca nefis su altıyla dalışçıların uğrak yeri olan plaj oldukça gözdedir.

Beyik Koyu: Çok kimse tarafından bilinmeyen, sakin, bakir kalmış bir koydur. Deniz çok güzeldir.

Habbele Plajı: Minibüslerle ulaşılan plajda şezlong ve şemsiye kiralayabilirsiniz. Daha önceden gelenler burayı daha fazla rağbet gösterirler. Çok kalabalık değildir. Denizi hem kumluk hem de taşlıktır.

Sulubahçe: Ayazma plajının yanındadır. Tesisi olmadığı için ıssız kalmıştır. Daha küçüktür ve günübirlikçiler tarafından kullanılır.

Mitos Beach: Tatilcilerin ve ada sakinlerinin denize girmek için en çok tercih ettiği yerlerden biri olan Mithos’a kolayca ulaşabilir, gün boyu denize girebilirsiniz.

Ova Koyu: Adada saklı kalmış bir koy olan Ova’dan Gökçeada’yı izleyebilir, bağları da görerek zorlu bir yolculuğun sonucu plaja ulaşabilirsiniz.

Hangi Rüzgarda Yüzmek Daha Mantıklı?

Bozcaada plajlarının en avantajlı yanlarından biri rüzgarlı havalarda dahi yüzülecek yerler sunması. Esen rüzgarın yönüne göre kendinize uygun bölgeyi seçebilirsiniz. Dalgasız denizde yüzmek istiyorsanız güneyden esen rüzgar ile adanın doğu ve kuzeydeki koylarını, kuzeyden esen rüzgarla da güneydeki koyları tercih etmelisiniz. Batı kıyılarında denize girilebilecek koylar bulunmuyor. Rüzgarsız havalarda ise dilediğiniz yerde yüzebilirsiniz.

Plajlara Nasıl Gidilir?

Bölgede minibüs seferleri sadece Ayazma Plajı, Habbele Plajı ve Akvaryum Koyu’na yapılıyor. Diğer koylara ise bisiklet ya da motor kiralayarak ulaşabilirsiniz. Ayrıca güzel bir yürüyüşün ardından da merkeze yakın olanlara gitmeniz mümkün.

Güney kıyıdaki plajlar biraz uzakta kalıyor. Bu sebeple araçla ulaşmak daha mantıklı. Bir de irili ufaklı, kimsenin bilmediği koylar da bulunmakta. Buraları kendiniz keşfedebilirsiniz. Yürüyüş ve tırmanış yapmanız gerekebilir. Büyük olmayan kumsallara giderken yiyecek ve içeceklerinizi yanınıza almanızı tavsiye ederiz.